Zamknij

Jest nowy, 25. Król Kurkowy

11:19, 20.07.2020 | L.Z
Skomentuj
REKLAMA

W tym roku przypada 25. rocznica odrodzenia w Tucholi bractwa strzeleckiego.

Dokładnie 3 października 1995 roku, dzięki staraniom spadkobierców idei bractw strzeleckich, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tucholi zostało ponownie wskrzeszone. Pod wymienioną datą Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy wpisał do rejestru stowarzyszeń tucholskie bractwo. Organizacja przyjęła na siebie takie zadania, jak: rozbudzanie świadomości patriotycznej, obywatelskiej i europejskiej, pielęgnowanie wielowiekowych tradycji i obyczajów brackich, organizowanie zawodów strzeleckich, udzielanie sobie wzajemnie pomocy i utrzymywanie życia towarzyskiego.

Tegoroczny, srebrny jubileusz tucholscy strzelcy zamierzali obchodzić bardzo uroczyście.

- Oprócz tradycyjnych punktów programu dorocznego święta bractwa, takich jak strzelanie królewskie czy komers bractwa, szczególny charakter miały nadać: I Strzelanie o tytuł Króla Strzelców Regionu V Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców i konferencja historyczna – opowiada Starszy Bractwa Andrzej Wegner. - Wszystko to miało być wplecione w 61. Dni Borów Tucholskich, wpisując się w obchody 100-lecia powrotu Tucholi do Polski. Niestety z powodów ogólnie znanych nie jest na dzisiaj możliwe przeprowadzenie imprezy w tej skali.

Bractwo zdecydowało więc o kameralnej formie obchodów jubileuszu. W pierwszą sobotę miesiąca, 4 lipca przystąpiono do strzelania do tarcz oraz do „pojedynku” o tytuł króla - najzaszczytniejszą godność bractwa. Po zaciętym pojedynku 25., srebrnym Królem Kurkowym już po raz trzeci został Andrzej Cybulski w asyście Mariusza Wegnera jako I Rycerza i Włodzimierza Malinowskiego - II Rycerza.

- Podczas spotkania przyjęto też ślubowanie nowego brata kurkowego, którym został Stanisław Bąk – dodał Andrzej Wegner.

Dodatkowo odbył się turniej strzelecki, a zwycięzcami tarcz zostali: Tarcza 25-lecia Bractwa – I miejsce Kazimierz Dereszyński, II miejsce Piotr Latzke i III miejsce Jan Kuźnik; Tarcza Króla Czesława Wegnera – I miejsce Jerzy Polaszek, II miejsce Piotr Latzke i III miejsce Zbigniew Wolański; Tarcza Damy Kurkowej - I miejsce Krystyna Cybulska, II miejsce Ewa Goślicka i III miejsce Halina Wegner.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz